PLANOWANIE SKLEPU INTERNETOWEGO

Współczesne sklepy internetowe to systemy oparte na coraz bardziej efektywnych rozwiązaniach informatycznych, oferujące szybką i wygodną formę zapoznania się z produktem i jego zakup. Oczywiście dobór odpowiednich rozwiązań, optymalnie dostosowanych do naszych potrzeb jest jednym z podstawowych kryteriów decyzyjnych. Jednak w obszarze skutecznego planowania własnego sklepu internetowego, znajduje się jeszcze szereg innych czynników które są często pomijane przez klientów, a które mają niewątpliwie duże znaczenie dla jego późniejszego funkcjonowania. Dlatego w tym artykule postaramy się nieco przybliżyć użytkownikom istotne kwestie związane z planowaniem, administracją i skutecznym zarządzaniem własnym sklepem internetowym.

JAK DOBRAĆ SKLEP INTERNETOWY DO WŁASNYCH POTRZEB I MOŻLIWOŚCI?

planowanie sklepu internetowego

Zanim przejdziemy do analizy kryteriów potrzebnych przy doborze naszego sklepu internetowego, warto skupić się na dość istotnym problemie, często pomijanym przez firmy realizujące takie zlecenia. Chodzi o kwestie która dotyczy samej struktury firmy i tego jak jest planowana późniejsza administracja takiego sklepu internetowego. Nie należy bowiem zapominać, iż w przeciwieństwie do stron internetowych sklep wymaga znacznie większego nakładu pracy w zakresie administrowania produktami, ich aktualizacji oraz skutecznego zarządzania.

Wobec tego faktu analiza przyszłych możliwości zarządzania takim sklepem jest bardzo ważna. Należy mieć bowiem świadomość iż nawet najlepiej wykonany sklep internetowy nie będzie zarządzał się całkowicie bezobsługowo, i to jak dużym potencjałem i możliwościami w tym względzie dysponuje klient, ma dla samego sklepu internetowego i jego późniejszego sukcesu olbrzymie znaczenie. Bez wątpienia firma w której do administracji i zarządzania sklepem jest oddelegowanych kilku lub kilkunastu pracowników może sobie pozwolić na stosowanie zupełnie innych rozwiązań, niż pojedynczy administrator małego sklepu planujący niezbyt częste aktualizacje. Tak więc świadomość tego faktu może nas w znacznym stopniu uchronić przed doborem rozwiązań, które w konsekwencji stworzą nam narzędzie nazbyt rozbudowane dla naszych potrzeb i możliwości obsługowych. Mając więc na względzie własne możliwości administracyjne sklepu, warto przeanalizować kolejne kwestie które będą miały dla nas istotne znaczenie przy realizacji własnego sklepu internetowego.

SPECYFIKA NASZEJ BRANŻY W INTERNECIE

To jak funkcjonuje nasza branża w Internecie, jakie rozwiązania stosuje konkurencja i jak duże jest nasycenie tego typu sklepów, może nam przynieść masę cennych informacji przed realizacją własnego projektu. Jeśli Agencja Interaktywna z którą współpracujemy w tym zakresie nie jest nastawiona jedynie na szybki zysk, może nam w tym zakresie znacząco pomóc i wesprzeć nas w analizie strukturalnej rynku i tego co w naszej branży oferuje rynek. Ma to o tyle duże znaczenie, iż przy projektach realizowanych dla mniejszych firm, trafna analiza niszy produktowych w obszarze niektórych branży, może skutkować zwiększoną sprzedażą nawet przy niezbyt rozbudowanych sklepach internetowych.

ILOŚĆ PRODUKTÓW W NASZYM SKLEPIE

W kontekście właściwego planowania sklepu internetowego nie można pominąć tak ważnej kwestii jak orientacyjna ilość produktów które planujemy sprzedawać za jego pośrednictwem. Tego typu informacja pozwoli nam dobrać właściwe rozwiązania informatyczne i zoptymalizować jego działanie i funkcjonalność. Innymi słowy, przy założeniu iż nasz sklep będzie posiadał bazę produktową na poziomie kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy produktów pobieraną ze źródeł zewnętrznych, rozwiązania będą zupełnie inne niż w wypadku sklepu posiadającego kilkaset produktów własnych, wprowadzanych ręcznie przez administratora. Przy tego typu realizacjach, rozwiązania strukturalne sklepów mogą się różnic diametralnie, i w większym lub mniejszym stopniu stać się dla nas pomocne lub znacząco utrudnić nam zarządzanie sklepem.

PRZYGOTOWANIE I ZARZĄDZANIE PRODUKTAMI

sklep-internetowy

Elementarną częścią naszego sklepu internetowego są produkty które oferujemy, od tego jak będzie przygotowana ich prezentacja i sposób sprzedaży, może w dużej mierze zależeć sukces i zainteresowanie naszym sklepem internetowym. W wypadku dużych sklepów internetowych (bazujących na zautomatyzowanym procesie aktualizowania bazy produktowej np. ze źródeł zewnętrznych), możliwość ingerowania w strukturę produktów jest z reguły ograniczana. Jednak przy sklepach mniejszych gdzie proces zarządzania i wprowadzania produktów jest wykonywany przez nas, ich odpowiednia prezentacja wzbogacona atrakcyjnymi zdjęciami i unikalnym opisem może znacząco zwiększyć naszą konkurencyjność. Należy bowiem pamiętać iż algorytmy wyszukiwarek od wielu lat konsekwentnie preferują strony (również produktowe) z merytoryczną i unikalną treścią. Dlatego obecnie dobrze prowadzony sklep internetowy powinien wystrzegać się jak ognia zamieszczania powielanych z innych stron opisów sprzedawanych produktów. W wypadku późniejszych działań marketingowych i promocji naszego sklepu w Internecie, praca włożona w unikalne opisy produktów niewątpliwie się opłaci i przyniesie wymierne korzyści.

WSPARCIE INFORMATYCZNE I ADMINISTRACJA

Nie ma wątpliwości iż współcześnie dobrze prowadzony sklep internetowy to swego rodzaju ,,organizm żywy’’, wymagający utrzymania odpowiednich interakcji z klientem i stałego aktualizowania ofert i promocji. Dla wielu firm jest to istotne narzędzie biznesowe, jednak tylko odpowiednio prowadzone i zarządzane może być skutecznie rozwijane. Warto więc przy planowaniu własnego sklepu internetowego, już na etapie tworzenia, zadbać o odpowiednie wsparcie informatyczne takiej realizacji. Zagwarantuje nam to możliwość ewentualnej rozbudowy sklepu i stałe dozorowanie w wypadku pojawienia się nieprzewidzianych problemów technicznych. W kwestiach administracyjnych musimy jednak sami realnie ocenić zaangażowanie własne lub pracowników którzy będą musieli poprowadzić taki sklep, jednym ze stosowanych rozwiązań jest powierzenie administracji firmie zewnętrznej specjalizującej się w tego typu usługach, da to nam gwarancje sprawnego zarządzania treściami na sklepie, i pozwoli skupić się jedynie na realizacji zamówień i rozliczaniu transakcji.

PODSUMOWANIE

Zapewne czytając ten artykuł, zastanawiałeś się czy autor przypadkiem nie miał na celu zniechęcenia potencjalnego klienta do realizacji sklepu internetowego?, nic bardziej mylnego, jak już wspomniałem na początku, celem tej publikacji jest nakreślenie przynajmniej kilku istotnych elementów warunkujących sukces planowanego sklepu. Biorąc pod uwagę rosnącą konkurencyjność na rynku sprzedaży internetowej, trzeba zakładać iż sukces naszego sklepu nie będzie wartością nam daną znikąd. Współczesne sklepy internetowe to już nie tylko produkty i ceny, to również połączenie odpowiedniego marketingu i metodycznej pracy, pozwalającej zaprezentować naszą ofertę z jak najlepszej strony. Warto więc przed realizacją tego typu projektu skonsultować swoje pomysły z wykonawcą i wesprzeć się jego wiedzą i doświadczeniem.

ZADZWOŃ DO NAS
+48 601 949 949
NAPISZ DO NAS
vestafox@vestafox.com